Auschwitz – Birkenau

Miejsce Pamięci i Muzeum

Z przewodnikiem

Ogólne informacje

Auschwitz-Birkenau (1941-1945) był największym z nazistowskich obozów koncentracyjnych w Niemczech. Położona w południowej Polsce okupowanej przez Niemców, swoją nazwę wzięła od pobliskiego Oświęcimia, położonego w promieniu około 25 kilometrów od Katowic i 280 kilometrów od Warszawy. Kompleks składał się z trzech głównych obozów: Auschwitz I - centrum administracyjnego, Auschwitz II (Birkenau) - obozu zagłady oraz Auschwitz III (Monowitz) - obozu pracy. W 1990 r. Liczba zamordowanych w obozie wyniosła 1,1 mln.

Około 90 procent z nich stanowili Żydzi z prawie wszystkich krajów europejskich. Większość zmarłych zabito w komorach gazowych przy użyciu Cyklonu B; inne zgony powodowane były przez systematyczny głód, pracę przymusową, brak kontroli chorób, indywidualne egzekucje i tzw. eksperymenty medyczne. Pod koniec wojny SS dołożyło wszelkich starań, aby zniszczyć to, co pozostało z obozu, spalić archiwa i wymordować wszystkich ludzi, których nazywali „Nosicielami Tajemnic”. Wycieczka do Auschwitz-Birkenau daje możliwość poznania holokaustu i zobaczenia jednego z najbardziej przerażających, ale i wzruszających miejsc na świecie.

Potrzebne informacje

Przewodnik zawiera podstawowe informacje o historii Auschwitz oraz w przejrzysty sposób przedstawia ekspozycję i trasy zwiedzania terenów byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau. Plany sytuacyjne, ponumerowane eksponaty i zdjęcia pozwalają na szybkie i łatwe odnalezienie opisów odwiedzanych miejsc.

Poradnik składa się z dwóch części.

Pierwsza część rekonstruuje zatwierdzony porządek zwiedzania na trasie wystawy głównej (bloki: 4, 5, 6, 7, 11) oraz najważniejsze miejsca takie jak: krematorium, komora gazowa, dziedziniec bloku 11, plac koszarowy i miejsce egzekucji pierwszego komendanta KL Auschwitz - Rudolfa Hössa. Opisano także wystawy narodowe, przedstawiające losy osób deportowanych z różnych krajów okupowanej Europy.

Druga część poradnika przedstawia funkcje Auschwitz II-Birkenau i opisuje poszczególne odcinki, na które był podzielony obóz, a także miejsca bezpośrednio związane z Holokaustem: tzw. Rampa, na której dokonywali selekcji lekarze SS, ruiny gazu komory i krematoria II, III, IV i V, tereny rozsypywania prochów ludzkich oraz magazyny z mieniem odebranym Żydom, ofiarom masowej zagłady.

Nasz pilot wręczy Ci przewodnik i pokaże, gdzie zaczyna się i kończy wycieczka.

Zwiedzanie obu części Muzeum zajmie około 3 godzin

Formularz rezerwacji

Cennik

1 osoba 399 PLN 97 Euro
2 osoby i więcej 250 PLN / osoba 61 Euro / osoba

SPRAWDŹ NAJLEPSZĄ OFERTĘ SPECJALNĄ NA JEDNODNIOWY WYCIECZKĘ DO KOPALNI SOLI WIELICZKA i AUSCHWITZ - MUZEUM I PAMIĘĆ BIRKENAU

Dostępne języki:
Polski, Čeština, English, Deutsch, 中文, Français, Suomi, Ελληνικά, Español, Nederlands, 日本語, 한국어, Norsk, Português, Русский, Svenska, Magyar, Italiano, Український, Türk

Cena wycieczki obejmuje: przewodnika w języku polskim lub obcym (języki dostępne na każdej wycieczce), bilety, wypożyczenie sprzętu potrzebnego do zwiedzania, odbiór i dowóz, anglojęzyczny pilot, Mapa i przewodnik po Katowicach.

Wstęp tylko z przewodnikiem po wcześniejszej rezerwacji

Przewiń do góry